×

Co warto wiedzieć o piłeczce golfowej?

Co warto wiedzieć o piłeczce golfowej?

Zadaniem każdego golfisty jest umieszczenie piłeczki golfowej w odpowiednim dołku. Im dany zawodnik szybciej to zrobi, tym oczywiście dla niego lepiej. To jednak nie jest takie łatwe. Potrzeba lat ciężkiego treningu, aby dojść do odpowiedniej wprawy. Potem trzeba też rozpocząć od mało prestiżowych zawodów, aby powoli oswajać się z presją i warunkami turniejowymi. W końcu gra na treningach, a w danej rozgrywce bardzo się od siebie różni, co pewnie może przyznać każdy sportowiec.

Gracz musi mieć znakomicie dobrane kije golfowe pod kątem warunków terenowych oraz rodzaju uderzeń. Niewątpliwie to właśnie kije są w tym wszystkim najważniejsze – oczywiście poza umiejętnościami i kwalifikacjami danego golfisty. Inny potrzebny sprzęt do uprawiania tej dyscypliny sportowej to także piłeczka golfowa. Bez wątpienia ona także musi być starannie wykonana z materiałów najwyższej jakości. Poza tym powinna charakteryzować się odpowiednimi gabarytami, ponieważ w innym przypadku taka piłeczka golfowa nie zostanie w ogóle dopuszczona do rozgrywek.

Poznajmy zatem wymiary, które powinien mieć ten element, bez którego rzecz jasna nie będzie można przeprowadzić żadnej rozgrywki. Otóż piłeczka golfowa nie może mieć średnicy mniejszej, niż dokładnie 42,67 mm. To jednak nie koniec wymagań stawianym tym sprzętom. Poza tym nie powinna być ona cięższa, niż 45,93 gramów. Jeśli piłeczka golfowa przejdzie ten etap, to zostanie dopiero wtedy dopuszczona do specjalnych testów. Mają one za zadanie sprawdzić czy dany element będzie zdatny do gry. Testy są przeprowadzana bardzo starannie i dokładnie. Wszystko po to, aby w czasie zawodów nie było mowy o sprzęcie, który absolutnie nie sprawdza się w swojej roli. Trzeba też wiedzieć, że odpowiednio wykonana piłeczka golfowa składa się z kilku materiałów. Jest to na przykład plastik. Musi on być odpowiedniej jakości – w przeciwnym razie dana piłka nie będzie spełniała określonych standardów. Podobnie jest z żywicą. Ważnym elementem jest także guma. Odpowiednio dobrana znacząco wpływa na to, jak dana piłeczka golfowa będzie zachowywała się podczas potyczek rangi mistrzowskiej. Trzeba także wspomnieć o takich elementach jak surlyn czy balata. Do produkcji piłek stosowane są też inne – mniej ważne – dodatki, które też jednak w jakimś stopniu wpływają na to, jaką ten element będzie miał jakość.

Trzeba też wiedzieć, że mamy różne rodzaje piłeczek golfowych. Na początku warto wspomnieć o jednoczęściowych elementach. Zbudowane są one z twardego gumowanego plastiku, który pokryty jest powłoką surlynową. Dwuczęściowe piłeczki mają wnętrze wypełnione mieszanką żywic. Pozwala ona na dalszy lot piłki. Z kolei gruba powłoka surlynowa sprawia, że piłka jest naprawdę bardzo wytrzymała. Trzyczęściowe elementy posiadają wnętrze wypełnione gumą, albo specjalnym płynem. Dodatkowo ta część jest ciasno owinięta odpowiednią żyłką. Warto też wiedzieć, że tego typu piłeczki starannie pokryte są surlynem, albo balatą. Osłona z tego drugiego materiału nie zapewnia wysokiej wytrzymałości, ale tylko wtedy, jeśli piłka będzie źle trafiona. Nie jest to zatem rodzaj przeznaczony dla amatorów.