×

Bez krążka hokejowego nie odbędzie się żaden mecz

Bez krążka hokejowego nie odbędzie się żaden mecz

Hokej na lodzie to dość specyficzna dyscyplina sportowa. W przeciwieństwie do na przykład bardzo popularnej w Polsce piłki nożnej jest rozgrywana w specjalnych pomieszczeniach na lodowiskach. To rzecz jasna zmusza organizatorów do utrzymania odpowiedniej temperatury. Na pewno osoby, które kiedykolwiek miały przyjemność grać w ten sport nie mogły na narzekać na upały i gorąco.

Trzeba też podkreślić, że hokej na lodzie wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu do grania. Tylko bowiem wtedy będzie możliwe przeprowadzenie optymalnej i widowiskowej rozgrywki. Na pewno kluczowe są bramki, które mają odpowiednie wymiary i są zdecydowanie inne, niż w przypadku meczów wspominanego już przez nas futbolu. Zawodnicy muszą mieć też odpowiedni strój i specjalne kije hokejowe. To jednak nie wszystko. Mecz hokejowy bez wątpienia nie odbędzie się też bez krążka. To odpowiednik piłki. Zadaniem zawodników jest jak najczęstsze kierowanie go do bramki rywala. Poznajmy zatem bliżej, z jakim elementem mamy do czynienia.

Na pewno warto wiedzieć, z czego tak naprawdę wykonywany jest standardowy krążek hokejowy. Jeśli interesujesz się tą dyscypliną sportową, to powinieneś wiedzieć, że ten element zostaje tworzony z czarnej i odpowiednio wulkanizowanej gumy. Bez wątpienia cały proces musi zostać wykonany bardzo precyzyjnie i dokładnie. Tylko wtedy krążek hokejowy będzie się nadawał do gry w hokeja. W innym przypadku nie będzie on potrzebny. Jaki kształt ma ten element? To także kolejna wiadomość, która na pewno Was zaciekawi – jeśli rzecz jasna wcześniej nie mieliście do czynienia z tym sprzętem. Otóż krążek hokejowy ma formę niedużego walca. Jest to także istotne, ponieważ inne formy produkcji tego elementu nie są odpowiednie. W związku z tym krążek hokejowy używany do gry musi spełniać też to kryterium. W przeciwnym razie nie zostanie dopuszczony przez arbitrów danej konfrontacji. Warto też wiedzieć o jeszcze innym aspekcie. Dany krążek hokejowy może mieć na sobie specjalny nadruk nawiązujący do potyczki, w której będzie jednym z ważniejszych elementów. Szczególną wagę mają krążki, którymi są rozgrywane mecze o Puchar Stanleya w najlepszej lidze hokeja na lodzie, jaką bez wątpienia jest NHL.

Kluczowe są też wymiary, jakie powinien mieć odpowiedni krążek hokejowy. Nie jest bowiem tak, że są one obojętne i z tego także trzeba sobie doskonale zdawać sprawę. Warto zatem wiedzieć, że odpowiedni krążek hokejowy nie powinien mieć średnicy większej, niż dokładnie 7,62 cm. Trzeba o tym pamiętać. Na szczęście producenci tego elementu do gry mają tę świadomość i zazwyczaj wykonują go bardzo starannie i z dbałością o każdy detal. Na pewno także krążek hokejowy nie może mieć grubości większej, niż 2,54 cm. Do tego parametru producenci także bardzo się przykładają. To jednak nie koniec wymagań, jakie powinien spełniać odpowiedni krążek hokejowy. Trzeba też dodać, że waga tego elementu ma około 160 gramów. Takie wymiary akceptuje najlepsza liga hokeja, czyli NHL i dlatego też są one uznawane za najbardziej miarodajne.