śr.. lip 6th, 2022

Amerykański sport

Portal o tematyce amerykańskiego sportu

Sporty wodne w USA

2 min read

USA posiada ogromne środki na zawodowy sport, co naturalnie nie pozostaje bez znaczenia dla pochodzących z tamtego kraju reprezentantów. Ameryka Północna, a w szczególności Stany Zjednoczone, mają dostęp do praktycznie wszystkich możliwych warunków atmosferycznych i form ukształtowania terenu. To pozwala trenować praktycznie wszystkie, nawet najbardziej ekstremalne dyscypliny sportowe, jak wspinaczka skałkowa i ultramaratony. Natomiast dzięki, często uznawanym za nieograniczone – przynajmniej w porównaniu do innych krajów rywalizujących ze Stanami na arenie międzynarodowej – środkom, tamtejsze federacje mogą pozwolić sobie na budowanie profesjonalnych obiektów treningowych. Łyżwiarstwo szybkie, w którym reprezentacja USA jest w stanie często rywalizować na najważniejszych imprezach z takimi gigantami jak Holandia, dystansując Norwegię, Japonię czy ostatnio także Polskę – dowodzi ich niesamowitego zaplecza, także kadrowego. Ostatecznie nawet największe stadiony i najbardziej nowoczesne baseny nie są w stanie zapewnić, że zawodnicy z tego kraju będą szybciej pływali.

Woda to w ogóle w Stanach Zjednoczonych bardzo istotny element całej sportowej spuścizny i nikogo tam nie dziwi bardzo wielkie przywiązanie do trenowania młodzieży właśnie na basenach, ale także akwenach otwartych. Dzięki wielkiej pasji do pływania wiele osób uprawia tam triathlon, ale rodzice bardzo zabiegają o to, by ich dzieci jak najszybciej nauczyły się pływać i jeśli tylko szkolny trener zechce – trenowały bardziej profesjonalnie. Dzięki temu na pływalni zamkniętej reprezentacja Stanów Zjednoczonych zawsze ma bardzo dobre wyniki, na większości dystansów w różnych kategoriach mają także ustanowione rekordy czasu.

Małe dzieci chcą być takie, jak sławni mistrzowie olimpijscy z pływalni i także trenują. Trenują jednak także inne wodne dyscypliny, odnosząc sukcesy w waterpolo, skokach do wody czy tańcu synchronicznym. Co jednak dla całej charakterystyki tamtejszego sportu bardzo istotne – także pływanie na różnych jednostkach jest tam bardzo istotnym elementem dziedzictwa. Kajaki, katamarany, żaglowce, deski surfingowe i w zasadzie wszystkie inne, wymyślane ostatnio na potęgę, pływające akcesoria, są w USA natychmiast wchłaniane przez zwykłych użytkowników do rekreacji oraz następnie rozwijane już na etapie całkiem zawodowym. Wszystko to sprawia, że pływanie i wszystkie duże turnieje w tej dyscyplinie są zawsze bardzo mocno obsadzone przez ekipy z USA.

Dodaj komentarz