×

Główne zalety systemu play-off

Główne zalety systemu play-off

Główne zalety, jakie daje system play-off w zawodowym sporcie, to przede wszystkim wprowadzenie w każdym sezonie najistotniejszego meczu na sam koniec. W rozgrywkach typowo ligowych, gdzie każdy gra z każdym dwa mecze i przez rok ciuła punkty, oczywiście czasami dochodzi do bardzo ciekawych i emocjonujących końcówek sezonu, gdzie ostatni mecz decyduje o mistrzostwie kraju. Jednak równie często dochodzi do sytuacji, gdzie już na osiem kolejek przed końcem ligi praktycznie pewne jest, kto ją wygra oraz kto z niej spadnie. Amerykański system play-off kompletnie uniemożliwia zaistnienie takiej sytuacji i zmusza całą ligę oraz wszystkich kibiców do śledzenia rozgrywek do samego końca. Emocje kumulują się i narastają z każdym kolejnym meczem rundy zasadniczej, ale dopiero po wyłonieniu finałowej ósemki lub czwórki biorącej udział w play-off, wiadomo kto tak naprawdę może zaliczyć sezon do miarę udanych.

Od tego momentu zaczyna się już gra na najwyższym poziomie sportowym, ponieważ nie ma tu przypadkowych zespołów i średnich zawodników. Wszyscy są przygotowani najlepiej i zweryfikowani przez kilkadziesiąt poprzednich meczów, więc rywalizacja tutaj toczy się do czterech wygranych meczów, a potyczki 4:3 elektryzują widownię do granic możliwości. W ten sposób na etap dojścia do finałów play-off, mecze śledzą nawet kibice tych drużyn, które już dawno pożegnały się w walce o jakiekolwiek cele na dany sezon, ponieważ finały takich zawodowych lig to święto wszystkich kibiców, sponsorów, organizatorów, gwiazd, trenerów, a nader wszystko – federacji. Bo na finałach takich wielkich lig jak NBA czy NFL, zarobić można dużo więcej, niż w trakcie całego sezonu, czego dowodem są finału Super Bowl, generujące w ciągu czterech godzin gigantyczny zysk kilku miliardów dolarów.

Jedna sekunda czasu antenowego w bloku reklamowych pokazywanym w przerwie między Super Bowl, kosztuje od kilku do kilkunastu milionów dolarów, a większość agencji reklamowych robi wszystko, aby największy hit zaprezentować właśnie tego wieczora. Wielkie emocje przed telewizorami przeżywają tego dnia nawet kibice nie związani z tą dyscypliną sportu, a miłośnicy klubu, który już dawno nie bierze udziału w rywalizacji, także chętnie włączają się do dopingu po stronie jednego z finalistów.

Sport w takim wydaniu to oczywiście nie tylko zasługa systemu play-off, ale bez wprowadzenia takiego klarownego i powtarzalnego sezon po sezonie systemu rozgrywek trudno jest uwiarygodnić mistrza w oczach kibiców i mediów, a także stworzyć odpowiednią renomę i powagę rozgrywek. Najgorszym, co może przytrafić się dużej i szanującej się lidze piłkarskiej czy koszykarskiej, to częste zmienianie formatu rozgrywek, sposobu punktowania zwycięstw czy podziału na grupę mistrzowską i spadkową, albo rundę zasadniczą i play-off. Amerykańskie ligi cieszą się taką popularnością i są potencjalnie bardzo mile widzianym partnerem biznesowym dla wielu zamożnych korporacji, ponieważ są do bólu przewidywalne i sprawdzone, a raz zweryfikowany i przyjęty przez otoczenie format rozgrywek, pozostanie w tych ligach najpewniej na całe dekady.