×

Boisko do hokeja musi mieć odpowiednie wymiary

Boisko do hokeja musi mieć odpowiednie wymiary

W każdej dyscyplinie sportowej są odpowiednie zasady. Dotyczą one różnych aspektów. Są one po to, aby rozgrywki były przeprowadzane sprawnie i transparentnie. W sytuacjach spornych zawsze można odnieść się do obowiązujących przepisów. Wtedy nikt nie powinien mieć pretensji o końcowy wynik danej konfrontacji, lub daną sytuację, która w czasie niej miała miejsce. Zasady są nakładane nie tylko na zawodników.

Muszą oni mieć bowiem choćby odpowiedni strój adekwatny do danej dyscypliny sportowej. Organizatorzy danego widowiska także muszą stosować się do wielu przepisów. Wtedy dana rozgrywka może być przeprowadzona w sposób jasny i klarowny, a kibice nie będą mieli problemów z jej zrozumieniem. Na pewno warto napisać, że zasady obowiązują też w aspekcie przygotowania odpowiedniego miejsca do przeprowadzenia danego meczu. W hokeju na lodzie konfrontacje odbywają się na lodowisku. Trzeba wiedzieć, że boisko do hokeja ma ściśle określone wymiary. Organizatorzy muszą ich przestrzegać, aby dana tafla w ogóle została dopuszczona do rozgrywek. Jeśli osoby sprawdzające stan lodowisk zauważą jakiekolwiek nieprawidłowości, to dane boisko do hokeja w ogóle może zostać wykluczone. W związku z tym żadne potyczki nie będą mogły być na nim rozgrywane.

Na początek długość lodowiska. Standardowe boisko do hokeja powinno mieć 61 metrów długości. Warto także wspomnieć o szerokości. W tym aspekcie lodowisko powinno mieć dokładnie 30 metrów. Zdarzają się jednak boiska mniejsze. Minimalne lodowisko ma wymiary 56×26 metrów. Co ciekawe w NHL, czyli najlepszej lidze hokeja na lodzie na całym świecie, lodowisko ma właśnie 26 metrów szerokości. Rzecz jasna sprzyja to większej ilości kolizji zawodników, co przekłada się na bójki. To z kolei bardzo podoba się kibicom, którzy czasami przychodzą, aby zobaczyć na tafli właśnie pojedynki na pięści danych zawodników. Jeśli jednak wydaje się Wam, że na tym koniec, to jesteście w sporym błędzie. Boisko do hokeja powinno spełniać bowiem jeszcze wiele innych kryteriów. Kluczowa jest choćby odległość od linii za bramką w stosunku do band, które są umieszczone wokół całego lodowiska (one powinny mieć 1,20 metra wysokości). W tym przypadku powinna ona wynosić 4 metry. A sama bramka? Wszak to także aspekt, który jest zlokalizowany na lodowisku. Ten element powinien mieć 183 cm szerokości i 122 cm wysokości. Tylko wtedy taka bramka zostanie dopuszczona do rozgrywek. Warto dodać, że bramki powinny łatwo się przesuwać w trosce o zdrowie zawodników, którzy czasami wpadają na nie ze sporym impetem.

Warto także wiedzieć, że koło, z którego jest wznawiana gra (w momencie, kiedy zawodnik jednej ze stron wybił krążek na tak zwane uwolnienie) również musi mieć odpowiednie parametry. W tym przypadku promień ma wynosić około 4,50 metra. Trzeba też dodać o narożnikach lodowiska. Poprawnie zbudowane boisko do hokeja także musi mieć odpowiednie te właśnie parametry. Są one precyzyjnie zaokrąglone. Ich promień łuku wynosi od 7 do 8,5 metra. Wtedy boisko do hokeja zostanie dopuszczone do rozgrywek i będzie można na nim rozgrywać mecze w ramach tej dyscypliny.