×

Wszystko o kiju baseballowym

Wszystko o kiju baseballowym

Sprzęt do baseballa składa się z kilku ważnych elementów. Oczywiście zawodnicy muszą mieć na sobie odpowiedni ubiór, w którym będą czuć się swobodnie i w pełni komfortowo. Muszą być bardzo szybcy, dlatego strój jest tak ważny. Istotne są też kaski i inne tego typu akcesoria (jak choćby ochraniacze), które zapewniają 100% bezpieczeństwa podczas meczu baseballa.

Najważniejszy jest chyba jednak kij baseballowy. W końcu to za pomocą tego elementu można wyekspediować daleko piłkę, co umożliwia zdobycie punktu, a jak wiadomo punkty przekładają się na wygrywanie ligowych spotkań. Trzeba sobie doskonale zdawać sprawę, że kij baseballowy musi być bardzo starannie i precyzyjnie wykonany. Wszystko po to, aby miał odpowiednie wymiary i gabaryty. Jeśli nie będą one zgodne z regulaminem danych rozgrywek, to takie elementy nie zostaną dopuszczone do meczów. Producenci dobrze jednak wiedzą, jak to jest ważne i dlatego wytwarzają sprzęt o najwyższej możliwej jakości. Pozwala to zawodnikom wykonywać długie odbicia, które są bardzo ważne w kontekście wygrywania potyczek.

Z czego wykonany jest odpowiedni kij baseballowy? Trzeba wiedzieć, że materiałem do jego produkcji jest albo drewno, albo metal. Oczywiście kij z metalu pozwala na dalsze uderzenia, ale w ligach zawodowych dopuszczane są tylko i wyłącznie elementy wykonane z drewna. Wiążę się to z kilkoma czynnikami, a jednym z nich jest na pewno bezpieczeństwo zawodników. Gdyby bowiem któryś z graczy – nawet przypadkowo – oberwał metalowym kijem w głowę, to nie skończyłoby się to dla niego zbyt dobrze. Jak wykonuje się zaś kij baseballowy? Przede wszystkim klocek drewna najpierw jest wyjątkowo starannie i precyzyjnie ważony. Potem następuje jego oczyszczeniu z resztek kory i kolejny zabieg ważenia. Wszystko trzeba wykonać dokładnie. Kolejny krok odbywa się przy udziale specjalnej wycinarki, która odpowiednio kształtuje kij (aby nabrał właściwej formy) i pomaga pozbyć się niepotrzebnego nadmiaru drewna. Sam proces zajmuje generalnie mniej, niż pięć minut, czyli nie trzeba go wykonywać zbyt długo.

Końcówka kija jest wykańczana ręcznie, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Służą ku temu specjalne noże. Druga część kija jest wykonywana podobnie. W tym przypadku trzeba się jednak pozbyć ostrych krawędzi, które w czasie meczu mogą wywołać wiele nieprzyjemnych sytuacji. Trzeba zaznaczyć, że nie ma idealnej recepty na dobry kij baseballowy. Są bowiem zawodnicy, którym pasują nieco inne rozwiązania – oczywiście chodzi tutaj o detale, a nie o całą formę tego elementu. To właśnie gracze zamawiają kije i uzgadniają z producentem, jak ma być wykonany. Rzecz jasna proces produkcji nie może wykroczyć poza obowiązujące przepisy, a sam kij baseballowy musi mieć odpowiednie wymiary. Jakie? Element powinien mieć około 105 cm długości. Oczywiście musi mieć spłaszczony jeden koniec. Tak wykonany kij baseballowy zostanie dopuszczony do rozgrywek i będzie nim można rozgrywać ligowe spotkania. W związku z tym praca twórców tych elementów też może przysłużyć się do tego, iż dana ekipa zdobędzie w danym roku mistrzostwo.