×

Tajemnice dotyczące kija golfowego

Tajemnice dotyczące kija golfowego

Golf to zdecydowanie taka dyscyplina sportowa, w której szczególnie przykłada się uwagę do naprawdę każdego detalu. Zawodnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, iż dosłownie każdy szczegół może być na wagę złota – czyli zwycięstwa na danych zawodach czy w konkretnej konfrontacji. Jaki jest najważniejszy sprzęt, aby uprawiać tę właśnie dyscyplinę sportową? To oczywiście kij golfowy.

Łatwo się domyślić, że jego dobór jest czynnością szalenie istotną. Jeśli mamy bowiem do czynienia dwóch zawodników o bardzo zbliżonych umiejętnościach i kwalifikacjach, to właśnie wybór tego elementu może przeważyć szalę wiktorii na stronę któregoś z nich – kto bardziej i staranniej się do tej czynności przyłoży. Nie da się ukryć, że mamy do czynienia bowiem z wieloma rodzajami tego elementu. Dobry kij golfowy ma zapewniać odpowiedni chwyt i idealnie współgrać z danym graczem. Trzeba też podkreślić, że gracze mają w swoim posiadaniu mnóstwo kijów, które służą im do różnych uderzeń (długich czy krótkich itp). Warto jednak wiedzieć, że na turniejach dany gracz może mieć tylko/aż 14 kijów. Musi się zatem bardzo przyłożyć do ich wyboru. Poznajmy zatem, z jakim sprzętem mamy dokładnie do czynienia.

Jak jest zbudowany kij golfowy? Przede wszystkim trzeba wyróżnić taki element, jak szaft. Jest on metalowy lub grafitowy i ma różne stopnie sztywności. Poza tym także różni się długością, która zależy od numeru kija i połączenia wzrostu oraz długości rąk zawodnika. Odpowiedni kij golfowy ma też dobry grip. Ten z kolei element oznacza chwyt, albo rękojeść. Jest zazwyczaj gumowy. Trzeba także wspomnieć o elemencie zwanym hosel. Stanowi on role łącznika szaftu wraz z główką. Przechodzimy chyba do najważniejszej części, czyli head. Jak się łatwo domyślić, jest to oczywiście główka danego kija do uprawiania golfu. Składa się ona z kilku mniejszych części. Club face (lico) to płaszczyzna, która uderza piłkę. Trzeba dodać, iż na licu znajdują się specjalne rowki (grooves), które z kolei nadają piłce odpowiedniej rotacji. Toe (czubek) to element najbardziej wysunięty od łącznika szaftu część główki kija. Mamy także heel (piętkę), która jest częścią główki kija pod łącznikiem szaftu. Tymczasem sole (spód) to podstawa główki kija, która delikatnie styka się z podłożem.

Wspomnieliśmy, że gracze mają różne kije do danych uderzeń i typu rozgrywek. Dobrze dobrany kij golfowy powinien odpowiednio spełniać swoją rolę. Z jakimi elementami mamy do czynienia? Kije woods (z drewna) służą do rozpoczęcia dołka z tee (pozycja startowa) oraz długich uderzeń na fairwayu. Z kolei hybrids (hybrydy) są odpowiednie do długiej gry na fairwayu, a także do uderzania z tak zwanego roughu. Dobrze dobrany kij golfowy irons (z żelaza) służy do gry na fairwayu oraz do rozpoczęcia krótkich dołków (PAR 3). Kije wedges są przeznaczone do krótkiej gry w pobliżu greenu, a także do omijania przeszkód i wybijania z trudnych miejsc zlokalizowanych na polu golfowym. Chipper służy do gry w pobliżu greenu, a putter jest odpowiedni do gry na greenie.