sob.. wrz 23rd, 2023

Amerykański sport

Portal o tematyce amerykańskiego sportu

Sukcesy amerykańskiego sportu

2 min read

Amerykański sport jest pełen wielkich sukcesów i niesamowitych historii o zawodowcach, którzy dostali się na sam szczyt. Sukcesy tamtejszych federacji przede wszystkim na polu profesjonalizacji poszczególnych dyscyplin są niewątpliwe i to właśnie stworzenie silnych komercyjnych klubów i rozgrywek ligowych w modelu amerykańskim po dziś dzień okazuje się najskuteczniejszym i najlepszym sposobem na zbudowanie przewagi w danej dyscyplinie na arenie międzynarodowej. Ostatecznie aby zawodnicy z danego kraju mieli prawdziwe możliwości rywalizowania z najlepszymi zawodowcami na świecie podczas Mistrzostw Świata czy Olimpiad zimowych albo letnich, muszą przede wszystkim mieć odpowiednie warunki do trenowania we własnym kraju. W przypadku Stanów Zjednoczonych praktycznie nigdy nie ma z tym problemu.

Jeśli chodzi o warunki, za które można zapłacić – praktycznie zawsze wszystko dopięte jest na ostatni guzik i federacje posiadają bardzo zamożnych sponsorów lub własne duże środki finansowe. Sportowcy ze Stanów Zjednoczonych nie muszą przejmować się aspektami odpowiedniego przygotowania fizycznego, regeneracji, suplementacji, zaplecza trenerskiego, zakwaterowania czy transportu, albowiem wszystko załatwia za nich ich narodowa organizacja sportowa. Boiska, sale do treningu czy odpowiednie zabiegi regeneracyjne, najlepszy sprzęt do treningu i komfortowy transport w trakcie sezonu – o to w USA nie musi martwić się absolutnie nikt, podczas gdy w innych krajach, nawet takich jak Polska, sportowcy niejednokrotnie muszą skarżyć się na uwłaczające wręcz warunki trenowania i zgrupowania.

Jeśli zaś chodzi o warunki, których nie są w stanie stworzyć żadne środki finansowe, także w USA nie ma najmniejszych problemów z zaspokojeniem praktycznie każdego zapotrzebowania. Rozliczne kraje muszą dostosowywać swój proces przygotowania do sezonu w taki sposób, aby większość z tego czasu spędzić daleko poza granicami własnego kraju, gdzie aktualnie jest zbyt zimno lub zbyt ciepło, zbyt deszczowo lub słonecznie. Do trenowania windsurfingu potrzebne są zgoła inne warunki, niż do przygotowania do startu w maratonie, a jeszcze inne chcieliby mieć dla swoich piłkarzy selekcjonerzy reprezentacji narodowych. W Sanach Zjednoczonych, które zajmują ogromne połacie terenów i znajdują się w kilku różnych strefach czasowych oraz klimatycznych, możliwe jest znalezienie idealnych warunków i lokalizacji do uprawiania praktycznie każdej dyscypliny sportu. Są więc i góry ośnieżone cały rok, w których temperatura regularnie utrzymuje się poniżej zera i pozwala na trenowania najróżniejszych zimowych dyscyplin na rozmaitych trasach ulokowanych na innych wysokościach bezwzględnych i z innymi profilami tras.

Dodaj komentarz