×

NFL to najlepsza liga futbolu amerykańskiego

NFL to najlepsza liga futbolu amerykańskiego

Futbol amerykański niewątpliwie jest za oceanem bardzo popularną dyscypliną sportową. Wynika to z faktu, że Amerykanie uwielbiają widzieć w akcji silnych mężczyzn, którzy zażarcie walczą w każdej sytuacji. Tam nikt nie ma w swoich prywatnych słownikach wyrazu „odpuszczam”. Takie osoby szybko żegnają się z tym sportem i muszą sobie inaczej radzić w swoim życiu. Najlepszą zawodową ligą futbolu amerykańskiego jest bez wątpienia NFL (National Football League).

Skupia ona w swoich szeregach znakomitych graczy, którzy mają bardzo duże umiejętności indywidualne, a także znakomicie potrafią współpracować z kolegami z drużyny. Rozgrywki są bardzo zacięte i bez wątpienia przyciągają na stadiony tysiące widzów. Już nie mówiąc o milionach fanów przed telewizorami, którzy śledzą z zapartym tchem większość spotkań sezonu zasadniczego, mecze play-off, a także Wielki Finał.

Warto na wstępie zaznaczyć, że liga NFL powstała dokładnie w 1920 roku. Początkowo nazywała się American Professional Football Association (w tłumaczeniu na język polski oznaczało to Amerykańskie Stowarzyszenie Futbolu Zawodowego). Ta nazwa nie przetrwała jednak długo, ponieważ zaledwie dwa lata. Od 1922 roku używano już skrótu NFL od National Football League. Trzeba podkreślić, że w tym momencie mamy do czynienia z 32 drużynami (każda z nich może zgłosić do sezonu łącznie aż 53 zawodników), które rozgrywają swoje potyczki w podziale na dwie konferencje (są Amerykańska Konferencja Futbolowa i Krajowa Konferencja Futbolowa). Odpowiednio mają one skróty AFC i NFC. Warto dodać, że obie konferencje są podzielone na cztery dywizje, w których są po cztery zespoły. Dywizje z jakimi mamy do czynienia to wschodnia, północna, południowa i zachodnia. Trzeba też zaznaczyć, że w przypadku NFL mamy do czynienia tylko i wyłącznie z zespołami amerykańskimi. Nie ma żadnych teamów pochodzących z Kanady, jak to ma miejsce w NHL (np.: Montreal Canadiens) czy NBA (jak choćby Toronto Raptors).

W czasie jednego sezonu każdy z 32 zespołów ligi NFL rozgrywa dokładnie 16 meczów. Rozgrywki standardowo trwają począwszy od września do grudnia. Po zakończeniu sezonu zasadniczego mamy play-offy. Awansują tam zwycięzcy dywizji w każdej z konferencji, a także cztery zespoły (po dwie na konferencję), które tej sztuki nie dokonały (ale za to otrzymały tak zwane „dzikie karty” za najlepszy dorobek punktowy spośród ekip, którym się nie udało dotrzeć do play-offów). Faza trwa aż do wyłonienia najlepszej ekipy z każdej konferencji. Co potem? Mistrz konferencji awansuje do finału ligi NFL, czyli znanego Super Bowl. Jest to impreza, w której bite są wszelkie rekordy oglądalności. Organizatorzy dbają o całą otoczkę, a w czasie przerw występują największe gwiazdy futbolu amerykańskiego. Triumfator Super Bowl przechodzi do historii i zdobywa wielką chwałę oraz sławę. Trzeba też dodać, że co roku w kwietniu odbywa się draft NFL, w czasie którego do zawodowej ligi futbolu amerykańskiego mogą trafić najlepsi zawodnicy z lig uniwersyteckich.