×

Jakie są najważniejsze zasady gry w koszykówkę?

Pomimo tego, że koszykówka zasady to dość popularny sport, to jednak sporo osób dokładnie nie wie, jakie są tak naprawdę przepisy dotyczące rozgrywania spotkań. Trzeba na wstępie zaznaczyć, że bardzo dużo zależy od danych rozgrywek. Nie jest bowiem tak, że we wszystkich zawodach koszykówka zasady są dokładnie takie same.

Przykład? Chyba najlepiej zacząć od czasu rozgrywania danej potyczki. W NBA (zawodowa liga koszykówki mężczyzn) ten okres wynosi 4 razy po 12 minut. Spotkanie dzieli się zatem na 4 kwarty. Każda z nich zaś trwa dokładnie 12 minut (chodzi tutaj o czas samej gry). W rzeczywistości ten okres sporo się wydłuża, ponieważ po niektórych akcjach czas jest zatrzymywany (w przeciwieństwie do na przykład piłki nożnej). Z kolei w rozgrywkach europejskich gra się tylko 4 x 10 minut. Jak zatem łatwo zauważyć każda kwarta takiego europejskiego spotkania trwa o dwie minuty mniej. Różnic jest jednak o wiele więcej. Postanowiliśmy wziąć pod uwagę ligę NBA i rozgrywki pod egidą FIBA (w skład ich wchodzi też PLK – Polska Liga Koszykówki czy mecze Euroligi).

Generalnie mecz koszykówki odbywa się pomiędzy dwoma drużynami. Każda z nich liczy po pięciu zawodników (ta ilość dotyczy graczy znajdujących się na parkiecie i nie obejmuje ławki rezerwowych). W czasie meczu trener może wykonać dowolną ilość zmian – chyba, że dany zawodnik otrzymał odpowiednią ilość fauli. Wtedy szkoleniowiec nie będzie mógł już z niego skorzystać, ponieważ jest on już wykluczony do końca danej konfrontacji. Bez wątpienia też koszykówka zasady to sport, w którym chodzi o to, aby zdobyć jak najwięcej punktów do momentu ostatniej syreny oznaczającej koniec potyczki. Punkty można zdobywać z linii rzutów wolnych (jedno oczko), z akcji (dwa oczka), lub z linii rzutów za 3 punkty (oddalonej 6,75 metra od środka obręczy w rozgrywkach FIBA i 7,24 metra w NBA). Linia rzutów osobistych w FIBA jest w odległości czterech metrów od obręczy. Co ciekawe akurat w NBA jest ona zlokalizowana o 4 centymetry bliżej. Jakie są inne ważne koszykówka zasady? Na pewno trzeba podać wymiary boiska. One także różnią się pomiędzy sobą w zależności od rozgrywek. Otóż w rozgrywkach FIBA boisko ma 28 metrów długości i 15 metrów szerokości. W NBA jest o 65 centymetrów dłuższe i o 24 centymetry szersze.

Trzeba też wiedzieć, że w takim sporcie jak koszykówka zasady są przewidziane różne akcje, których nie można wykonywać. Traci się wtedy posiadanie, które przechodzi na rywala. Nie można na przykład – będąc już na połowie rywala – podać do swojego kolegi znajdującego się na własnej połowie. Inne koszykówka zasady określają, że w tak zwanej „trumnie” nie można przebywać dłużej niż 3 sekundy (bez piłki, albo mając piłkę i nie podając, bądź nie oddając w tym okresie żadnego rzutu). Poza tym istotny jest też błąd ośmiu sekund. Polega on na tym, że w tym czasie drużyna posiadająca piłkę musi przenieść się z nią na połowę przeciwników. Ważne jest też, aby w wyznaczonym na akcję czasie oddać rzut, który musi odbić się co najmniej od obręczy kosza rywali. Jeśli tak się nie stanie, drużyna przeciwna otrzymuje posiadanie.