śr.. lut 21st, 2024

Amerykański sport

Portal o tematyce amerykańskiego sportu

Jakie są najważniejsze zasady gry w baseball?

3 min read

Baseball to dyscyplina, która w Polsce nie jest zbytnio znana. Wynika to z wielu czynników. Przede wszystkim w naszym kraju nie ma zbyt wielu klubów, które zajmowałyby się tym właśnie sportem, a to rzecz jasna wpływa negatywnie na propagowanie tej dyscypliny sportowej.

Poza tym żadna z najpoważniejszych telewizji nie transmituje meczów baseballa. Wskutek tego mało ludzi zna się na tym sporcie i dokładnie wie, na czym polegają zasady gry w baseball. Postanowiliśmy w tym krótkim artykule przybliżyć najważniejsze przepisy tej gry.

Jak się łatwo domyślić, rywalizujące ze sobą drużyny chcą przede wszystkim zdobyć jak najwięcej punktów, aby wygrać mecz. Dane spotkanie baseballa trwa sześć lub dziewięć rund zwanych inningsami. Jest to oczywiście zależne od danych rozgrywek i kategorii wiekowej. Poza tym każda runda ma dokładnie dwie połowy. Z jakich faz składają się te połowy? W jednej z nich dana ekipa atakuje i stara się zdobyć punkty. Robi to do momentu, kiedy trzech jej zawodników nie zostanie wyautowanych. Zawodnik drużyny atakującej zdobywa punkt kiedy zaliczy wszystkie cztery bazy. Z kolei drugi team broni się przed tym poprzez zrobienie autów. Warto wiedzieć, że w drugiej części rundy obydwie drużyny zamieniają się swoimi rolami. Wydaje się, że tego typu zasady gry w baseball są naprawdę bardzo klarowne i przejrzyste.

Każda drużyna grająca mecz składa się z dziewięciu zawodników. Dokładnie każda baza ma swojego jednego gracza (pierwszobazowy, drugobazowy, trzeciobazowy, łącznik, lewopolowy, środkowopolowy, prawopolowy, miotacz i łapacz). Te dwie ostatnie postacie są kluczowe. Trzeba wiedzieć, że zasady gry w baseball obejmują, iż miotacz stoi na górce miotacza, a łapacz przysiaduje sobie za bazą domową i stara się złapać piłkę. Zdaniem tego pierwszego jest wyeliminowanie z gry tego drugiego. Każdy z zawodników drużyny idzie odbijać piłkę w kolejności ustalonej przez trenera. Warto też dodać, że zadaniem pałkarza jest dostać się na bazę. Jak może to zrobić? Pałkarz idzie na bazę po rzuceniu przez miotacza czterech „boli” (narzut, który nie przechodzi przez strefę strajków i pałkarz nie bierze tej próby pod uwagę). Poza tym pałkarz może zdobyć bazę, kiedy odbije piłkę na teren boiska i dobiegnie do bazy, zanim zawodnik obrony poda tam swoją piłkę. Trzeba podkreślić, że jeśli odbita piłka została złapana przez obrońcę (przed dotknięciem ziemi) pałkarz jest całkowicie wyeliminowany i wtedy już nie może zdobyć bazy.

Jakie są inne ważne zasady gry w baseball? Trzeba wiedzieć, że jeśli pałkarz dostaje się na bazę, jest wtedy nazywany biegaczem. Osoby, które nie znają, jakie są zasady gry w baseball powinny też wiedzieć, że na bazie może przebywać tylko i wyłącznie jeden biegacz. Biegacze biegną w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i pod żadnym pozorem nie mogą się wyprzedzać. Tego typu zawodnicy mogą poruszać się tylko wtedy, gdy pałkarz wybije piłkę, albo dostanie bazę za darmo (co zostało wyjaśnione powyżej). Aby dobrze znać podstawowe zasady gry w baseball trzeba też wiedzieć, że kradzież bazy następuje wtedy, kiedy biegacz stara się zdobyć następną bazę bez żadnego udziału pałkarza.

Dodaj komentarz