Jak powtórki w NHL wpływają na jakość gry?

ice-hockey-589383_1280

Ostatnio coraz częściej można usłyszeć i przeczytać na temat powtórek w sporcie zawodowym. Kibiców w Polsce ten aspekt interesuje przede wszystkim ze względu na piłkę nożną. To u nas sport narodowy i większość ma o nim chociaż śladowe pojęcie. Bardzo dużo osób debatuje czy takie powtórki będą dobre. Opcja ta ma swoich zwolenników i przeciwników. Bardzo dużo osób jest zdania, że taka pomoc jest wręcz konieczna. Sędziowie – nawet ci najlepsi – nie są robotami. To oczywiście prawda i trudno z tym faktem polemizować. Takie powtórki na pewno pomogłyby im w jeszcze lepszym wykonywaniu swoich obowiązków. W końcu, ciężko jest zauważyć daną sytuację, kiedy ma się dwie, trzy sekundy – czasami nawet mniej – na odpowiednią reakcję i podjęcie właściwej decyzji. Nieraz zdarza się tak, że potem komentatorzy w studium mają gigantyczny kłopot z oceną akcji, chociaż dostają kilka powtórek. Przeciwnicy takiego systemu twierdzą jednak, że te wszystkie powtórki znacząco wpłyną na jakość widowiska. Piłka nożna to dynamiczny sport. Istotnie, ciągłe sprawdzanie pewnych kwestii mogłoby go mocno spowolnić. Naszym jednak zdaniem warto przyjrzeć się – analizując czy powtórki są dobre czy nie – jak to wygląda w sportach amerykańskich. Tam ludzie nie mieli obiekcji i chętnie je wprowadzili. Omawiany system jest choćby używany w NHL. Jest to najlepsza zawodowa liga hokeja na lodzie. Czy u nich ten system się sprawdza? Jak wyglądają standardowe mecze? Ile to wszystko zajmuje?
Trzeba podkreślić, że choć te sporty się od siebie zasadniczo różnią, to jednak w obu chodzi o to samo. Pojedyncza rozgrywka ma wyłonić rzeczywistego zwycięzcę. Im mniej błędów sędziowskich, tym lepiej. W hokeju na lodzie system powtórek radzi sobie naprawę bardzo dobrze. Trzeba to wyraźnie podkreślić. Jest on używany do oceny stykowych sytuacji, w których obie strony nie zgadzają się z daną decyzją. Nie jest też tak, że co akcję następuje sprawdzanie czy wszystko było w porządku. To rzeczywiście mogłoby w bardzo dużym stopniu zakłócić i spowolnić przebieg rozgrywki. Kiedy taka następuje, sędziowie zbiegają do konkretnego stolika. Mają tam specjalny sprzęt. Jest nim odpowiednich rozmiarów monitor, na którym mogą sobie spokojnie obejrzeć daną akcję. Często korzystają z kilku, a nawet kilkunastu powtórek. Wszystko po to, aby podjąć naprawdę bardzo dobrą decyzję. To też pokazuje, że ludzkie oko nie jest w stanie wszystkiego wyłapać. Jeśli często sędziowie analizują kilka razy konkretną kwestię, to w czasie spotkania nierzadko muszą zdawać się wyłącznie na intuicję. Takie powtórki pomagają jednak w prawidłowej ocenie większości kwestii.
Trzeba zaznaczyć, że sprawdzanie nie zajmuje zbyt wiele czasu. W NHL trwa to zwykle nie dłużej, niż kilka minut. W związku z tym, chyba lepiej poczekać te kilkaset sekund na właściwy werdykt. W piłce takich powtórek nie ma (poza goal line) i często jest bardzo wiele błędów. Może gra jest płynna dynamiczna, ale też – nie może być inaczej – naznaczona o wiele większą ilością liczbą pomyłek sędziowskich.

Boisko do hokeja musi mieć odpowiednie wymiary

ice-hockey-64167_1280

W każdej dyscyplinie sportowej są odpowiednie zasady. Dotyczą one różnych aspektów. Są one po to, aby rozgrywki były przeprowadzane sprawnie i transparentnie. W sytuacjach spornych zawsze można odnieść się do obowiązujących przepisów. Wtedy nikt nie powinien mieć pretensji o końcowy wynik danej konfrontacji, lub daną sytuację, która w czasie niej miała miejsce. Zasady są nakładane nie tylko na zawodników.

Więcej

Bez krążka hokejowego nie odbędzie się żaden mecz

hockey-puck-608582_1280

Hokej na lodzie to dość specyficzna dyscyplina sportowa. W przeciwieństwie do na przykład bardzo popularnej w Polsce piłki nożnej jest rozgrywana w specjalnych pomieszczeniach na lodowiskach. To rzecz jasna zmusza organizatorów do utrzymania odpowiedniej temperatury. Na pewno osoby, które kiedykolwiek miały przyjemność grać w ten sport nie mogły na narzekać na upały i gorąco.

Więcej

Jaki sprzęt jest potrzebny do grania w hokej na lodzie?

hockey-155989_1280

W niektórych dyscyplinach sportowych nie potrzeba wysokiej jakości sprzętu, aby je skutecznie i efektywnie uprawiać. Są nawet sporty, w których wymagany sprzęt jest zredukowany do absolutnego minimum. Na przykład do biegania potrzeba przede wszystkim człowieka mającego odpowiednią wydolność fizyczną i wytrzymałość. Poza tym potrzebne mu są tylko koszulka, spodenki, skarpetki, buty i bielizna (bokserki/majtki).

Więcej

Bójki w hokeju na lodzie to integralna część tego sportu

ice-hockey-1084197_1280

Bardzo dużo osób – szczególnie mężczyzn – interesuje się sportami walki. Lubią oni, jak dwóch zawodników bije się, a z ich ciała leci krew. Takich dyscyplin jest coraz więcej. Przede wszystkim mowa tutaj o UFC, KSW czy boksie. Dwie pierwsze to organizacje wszechstylowych walk wręcz, w czasie których stosuje się techniki zaczerpnięte z różnych sportów. Boks to zaś tak zwana szermierka na pięści, która na całym świecie ma grono swoich fanów.

Więcej

NHL to profesjonalna liga hokeja na lodzie

NHL_Logo_former.svg

Polacy są narodem, który generalnie interesuje się wieloma dyscyplinami sportowymi. Przeważnie jest tak, iż większość z nas śledzi zmagania ulubionych zawodników czy drużyn, a samemu raczej nie bierze się za uprawianie żadnej z dyscyplin. To też jednak zmienia się na korzyść, co niewątpliwie jest bardzo istotne dla naszego zdrowia. Jakie są jednak najważniejsze i najpopularniejsze dyscypliny w naszym kraju?

Więcej