×

Drużyny baseballowe

Drużyny baseballowe

Baseball w Stanach Zjednoczonych jest jednym z popularniejszych sportów. Mecze MLB (Major League Baseball) oglądają jednak miliony nie tylko Amerykanów. Ta zawodowa liga baseballa jest bowiem popularna w różnych zakątkach świata. Nie może to jednak dziwić. Wszak najlepsze drużyny baseballowe mają w swoich szeregach iście wybitnych zawodników, którzy znakomicie znają się na swoim fachu. Baseball to sport, który ma swoje ligi w wielu państwach (jak choćby we Włoszech czy Japonii).

Najpopularniejsze drużyny baseballowe są jednak zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych (a także Kanadzie, która też ma swoich przedstawicieli w MLB). To właśnie tam chcą trafić wszyscy najmłodsi adepci tego sportu. Wiąże się to bowiem z bardzo dużymi zarobkami i wielką chwałą oraz sławą. Nie powinno zatem chyba nikogo już więcej dziwić, dlaczego to właśnie drużyny baseballowe z Major League Baseball są zdecydowanie najbardziej popularne. W zawodowej lidze dotyczącej tej właśnie dyscypliny jest dokładnie 30 drużyn.

Nie można nie napisać, że drużyny baseballowe ze Stanów Zjednoczonych i Kanady są podzielone na dokładnie dwie mniejsze ligi, które rzecz jasna wchodzą w skład MLB (Major League Baseball). Te mniejsze ligi to National League i American League. Warto w tym miejscu wspomnieć, że dzielą się one zaś na dokładnie trzy dywizje. W MLB drużyny baseballowe mogą mieć łącznie 40 zawodników. Wchodzą oni w szeroką kadrę zespołu. Na sam mecz trener może jednak zabrać już tylko i wyłącznie 25 graczy. Jak łatwo zauważyć 15 zawodników musi zostać w domu i jeszcze bardziej szlifować swoje umiejętności. Poza 40-tką są też zawodnicy kontuzjowani. Wstawia się ich na specjalną „listę kontuzjowanych”. W tym gronie są też gracze z kontraktami MLB, gracze należący do klubu, ale nie posiadający kontraktu MLB oraz zawodnicy pierwszej drużyny, którzy zostali wystawieni na listę transferową. W drugiej części rozgrywek do końca sezonu regularnego do meczu można wystawić całą 40 graczy. Ta lista skraca się do 25 nazwisk wraz z początkiem play-offów.

Obecnie w MLB (w National League) grają takie drużyny baseballowe, jak Atlanta Braves, Miami Marlins, New York Mets, Philadelphia Phillies Washington Nationals (dywizja zachodnia). W dywizji centralnej mamy zaś Chicago Cubs, Cincinnati Reds, Milwaukee Brewers, Pittsburgh Pirates oraz St. Louis Cardinals. Tymczasem w dywizji wschodniej są takie kluby jak Arizona Diamondbacks, Colorado Rockies, Los Angeles Dodgers, San Diego Padres i San Francisco Giants. W American League (dywizja zachodnia) występują Baltimore Orioles, Boston Red Sox, New York Yankees, Tampa Bay Rays i Toronto Blue Jays. W dywizji centralnej są Chicago White Sox, Cleveland Indians, Detroit Tigers, Kansas City Royals i Minnesota Twins. Z kolei w dywizji wschodniej grają Los Angeles Angels of Anaheim, Oakland Athletics, Seattle Mariners, Texas Rangers i Houston Astros.

Najbardziej utytułowaną drużyną baseballową jest New York Yankees. Gracze tego klubu wygrali rozgrywki aż 27 razy. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji jest St. Louis Cardinals (11 wiktorii) i Oakland Athletics (9 wygranych).